Kilpailuinfo

Kilpailun johtajat:

Markku Hölsö YAG ahkerankilpailut@gmail.com
Karri Rustholkarhu YAG/Radiomäki koopeekarhu@hotmail.com
Jarkko Mantila YAG/Eliittikisat jarkko.mantila@lahdenahkera.fi

  
Pääsihteeri:

Janne Harjula janne.harjula@lahdenahkera.fi p. 0440360300

 

Perjantai, lauantai ja sunnuntai:
Lahden urheilupuiston Stadion, Salpausselänkatu 2, 15110 Lahti

  • katso parkkipaikat Tapahtumainfosta

Lisäksi lauantaina:
Radiomäen yleisurheilukenttä, Radiomäenkatu 15-19, 15100 Lahti

  • katso parkkipaikat Tapahtumainfosta
  • vain muutamia parkkipaikkoja Radiomäellä

Kisakanslia sijaitsee Lahden stadionilla sisäjuoksusuoran päässä. Pääsy ulkokautta, stadionin päädystä.

Aukioloajat:
to 17:00 - 20:00
pe 9:00 - 20:00
la 8:00 - 20:30
su 8:30 - 18:00

 

Kisapaketin nouto kisatoimistosta EI OLE virallinen kilpailuosallistumisen varmistus.
Luethan nämä ohjeet tarkasti.

Huom. lauantaina Lahdessa on useita tapahtumia ja ruuhkaa on varsinkin Lahden stadionin ympäristössä

  • Varaa aikaa kisapaikalle saapumiseen ja osanoton varmistukseen 
  • Radiomäellä kisaurakkansa aloittavien tulisi noutaa kilpailunumeronsa Stadionin kilpailukansliasta.
  • Radiomäen kilpailukansliassa on varauduttu tyhjillä numeropohjilla osallistujiin jotka eivät ehdi hakea numeroaan perjantaina tai lauantai aamulla Stadionin kisakansliasta
 

Juoksulajien/kävelyiden yksilökilpailuissa 

  • varmistukset tehdään 90 minuuttia ennen lajin alkua kisakentällä olevaan listaan
  • lauantaina 10.6. ja sunnuntaina 11.6. päivän kahden ensimmäisen juoksu-/kävelylajin varmistusaika on poikkeuksellisesti 60 minuuttia
  • juoksulajien varmistus tehdään kilpailukentällä keskeisellä paikalla olevaan "VARMISTUS" -listaan kirjaamalla ”OK” juoksijan kohdalle
  • osanoton peruutus/poisjäänti tehdään samaan listaan vetämällä yli juoksijan nimi

Kenttälajeissa varmistukset tehdään kokoontumispaikalla kokoontumisaikataulun mukaisesti.

  • jos olet toisessa lajissa kiinni ja et pääse kokoontumiseen/callingiin, tapahtuu varmistus kenttälajin suorituspaikalla

Lajeissa, joissa on alkukarsinnat erikseen

  • ei finaaleihin tarvitse varmistaa osanottoa erikseen
  • Huomioithan, että ilmoittamattomista finaalin poisjäämisistä tullaan kilpailija sulkemaan pois tulevista lajeista!

Viestijuoksuissa on varmistettava osanotto kisatoimistoon kirjallisesti juoksujärjestyksineen viimeistään 90 minuuttia ennen kunkin lajin alkua.

  • viestijuoksuille sama Calling room Stadionin sisäjuoksuradalla kuin yksilölajeilla
  • varmistuslomakkeen saat kisakansliasta tai ennakkoon viestisivulta, tästä

Mikäli urheilijalla on omia kilpailuvälineitä, niiden tarkistus on suoritettava viimeistään 60 minuuttia ennen lajin alkua.

Perjantaina ja sunnuntaina välineiden tarkastus Stadionin huoltokuilussa
Lauantaina välineiden tarkastus molemmilla kentillä: tarkasta välineet sillä kentällä jossa kisaat

  • Stadionilla huoltokuilussa (alas menevä luiska Stadionin päädystä)
  • Radiomäellä huoltorakennuksen päädyssä

Kilpailunumero

  • Annetaan osallistujakuoren mukana Stadionin kilpailukansliasta
  • Kilpailunumeroita ei tarvitse palauttaa kisan jälkeen
  • Kilpailunumerossa tulee näkyä siihen painetut mainokset ja se tulee kiinnittää etupuolelle (paitsi seiväshypyssä ja 13-sarjan moukarissa).

Viestijoukkueiden numerot jaetaan varmistuksen yhteydessä kisatoimistosta.

  • Joukkueenjohtajan tai tukihenkilön tulee varmistaa juoksijat juoksujärjestyksineen kirjallisesti viimeistään 90 minuuttia ennen kunkin lajin alkua
  • Viesteissä jokaisella juoksijalla on oma rintanumero

ERÄJAOT
Eräjaot tehdään juoksulajeissa tilastojen perusteella 

  • juoksuissa urheilijoiden SB (season best / kauden parhaat) tulokset ladataan urheilijarekisteristä ja päivitetään kilpailuviikolla
  • emme valitettavasti pysty vastaanottamaan sähköpostilla tulleita hallikauden tai viime kauden tuloksia
  • 15-17-sarjoissa 300m ja tätä pidemmillä matkoilla pyrimme tekemään eräjaot urheilijoiden ennätysten perusteella urheilijaystävällisesti
  • pikajuoksuissa erävoitoilla ei ole merkitystä jatkoon pääsyn kanssa, koska ajat ratkaisevat finaaleihin selviytymiseen
  • eräjaot ilmoitetaan ennakkoon varmistusajan päätyttyä live-tulospalvelussa sekä ilmoitustaululla

Kenttälajien karsintaryhmät jaetaan tasaisesti kahteen ryhmään.

HYPPYLAJIEN KOROTUKSET

Verryttely tapahtuu Stadionin ulkopuolella. Sisäkentällä verryttely ja lämmittelyheitot ovat ehdottomasti kielletty.

  • Stadionin ympäröivät maastot
  • Radiomäkeä kiertävä lenkkipolku
  • Stadionin sisäjuoksurataa saa käyttää kentälleottoa odottaessa (15 minuuttia aiemmin)

Huomioithan, että Stadionin sisäjuoksurata on Kentälleottoa eli Callingia varten, se ei ole yleinen ajanviettopaikka.
Tällä tavalla lämmittelyvuorossa olevat urheilijat mahtuvat toimimaan.

Kaikissa lajeissa mennään kilpailualueelle kootusti kokoontumispaikan, Call Room’in kautta

  • Stadionilla Call room on sisäjuoksuradalla: yksilölajit JA myös viestit (ennakkotiedoista poiketen)
  • Lauantaina Radiomäellä Call room on kentän vieressä

Jos urheilijalla on kaksi lajia päällekkäin tai edellinen laji ei pääty ennen Calling-aikaa, voi hän siirtyä toiselle lajipaikalle ilmoittamalla asiasta aiemmassa Callingissa, jos mahdollista, ja menemällä suoraan seuraavan lajin suorituspaikalle.

Calling aukeaa = Callingiin saa tulla ilmoittautumaan
Calling sulkeutuu = Tähän mennessä on oltava paikalla tai ei pääse kisaamaan (ellei ole päällekäiset lajit, kts. yllä)

  • Muista tehdä osanoton varmistus juoksulajeihin ilmoitetun käytännön mukaisesti
  • Osallistujakuoren nouto ei ole osanoton varmistus

 

YAG2017 KENTÄLLEOTTOAIKATAULU    
           
PE 9.6.2017        
Urheilukeskus (Lahden stadion)      
Calling aukeaa Calling sulkeutuu Laji alkaa Sarja Laji  
10:25:00 10:40:00 11:00:00 P11 4 x 60m aj  
Suoraan lajipaikalle klo 10 alkaen 11:00:00 T14 Seiväs, fin  
Suoraan lajipaikalle klo 10 alkaen 11:00:00 T15 Seiväs, fin  
10:35:00 10:50:00 11:10:00 T11 4 x 60m aj  
10:40:00 10:55:00 11:30:00 P10 pituus, kars 1 ryhmä
10:45:00 11:00:00 11:30:00 T10 pituus, kars 2 ryhmää
10:50:00 11:05:00 11:30:00 P11 Kuula, fin  
10:55:00 11:10:00 11:30:00 P9 4 x 50m  
11:05:00 11:20:00 11:40:00 T9 4 x 50m  
11:20:00 11:35:00 11:55:00 P13 4 x 100m    
11:35:00 11:50:00 12:10:00 T13 4 x 100m   Erät 1-3
11:50:00 12:05:00   T13 4 x 100m   Erät 4-
11:40:00 11:55:00 12:30:00 N17 Kiekko, fin  
11:40:00 11:55:00 12:30:00 M17 Kiekko, fin  
11:40:00 11:55:00 12:30:00 N17  Korkeus, fin  
12:00:00 12:15:00 12:35:00 P15 4 x 100m    
12:10:00 12:25:00 12:45:00 P11 4 x 100m    
11:55:00 12:10:00 12:50:00 M17 3-loikka, fin  
11:55:00 12:10:00 12:50:00 P9 pituus, kars  
12:25:00 12:40:00 13:00:00 T11 4 x 100m    
12:45:00 13:00:00 13:20:00 T15 4 x 100m   Erät 1-3
13:00:00 13:15:00   T15 4 x 100m   Erät 4-
13:15:00 13:30:00 13:50:00 T13 4 x 60m aj  
Suoraan lajipaikalle klo 13 alkaen 14:00:00 P14 Seiväs, fin  
Suoraan lajipaikalle klo 13 alkaen 14:00:00 P15 Seiväs, fin  
13:35:00 13:50:00 14:10:00 P13 4 x 60m aj  
13:15:00 13:30:00 14:10:00 T13 kuula fin  
13:50:00 14:05:00 14:25:00 T11 4 x 600m  
13:45:00 14:00:00 14:30:00 T9 pituus, kars 2 ryhmää
14:05:00 14:20:00 14:40:00 P13 4 x 600m  
14:00:00 14:15:00 14:50:00 P12 Korkeus, fin  
14:20:00 14:35:00 14:55:00 P11 4 x 600m  
14:05:00 14:20:00 15:00:00 T11 pituus, kars 2 ryhmää
14:35:00 14:50:00 15:10:00 T13 4 x 600m  
14:50:00 15:05:00 15:25:00 T15 4 x 800m  
14:50:00 15:05:00 15:25:00 P15 4 x 800m  
14:35:00 14:50:00 15:30:00 T12 Kiekko, fin  
15:05:00 15:20:00 15:40:00 P9 4 x 400m  
15:20:00 15:35:00 15:55:00 T9 4 x 400m  
15:40:00 15:55:00 16:15:00 M17 110m aj ae   
15:55:00 16:10:00 16:30:00 N17 100m aj ae  
16:45:00 17:00:00 17:20:00 P15 4 x 80m aj  
16:55:00 17:10:00 17:30:00 T15 4 x 80m aj  
17:30:00 17:35:00 17:50:00 N17 100m aj fin  
18:05:00 18:10:00 18:25:00 M17 110m aj fin  
           
LA 10.6.2017        
Radiomäki          
Calling aukeaa Calling sulkeutuu Laji alkaa Sarja Laji  
08:55:00 09:10:00 09:30:00 P9,10,11 1000m kävely  
08:45:00 09:00:00 09:30:00 P14 moukari fin  
09:10:00 09:25:00 09:45:00 T9,10,11  1000m kävely  
09:05:00 09:20:00 09:55:00 P10 keihäs fin  
09:25:00 09:40:00 10:00:00 T/P14,15 3000m kävely  
09:30:00 09:45:00 10:15:00 T9 pituus fin  
09:25:00 09:40:00 10:15:00 T14 moukari fin  
09:50:00 10:05:00 10:25:00 T/P12,13  2000m kävely  
09:30:00 09:45:00 10:30:00 T11 kuula fin  
10:15:00 10:30:00 10:50:00 P9 40m ae Erät 1-3
10:30:00 10:45:00   P9 40m ae Erät 4-
10:45:00 11:00:00 11:20:00 T9 40m ae Erät 1-3
11:00:00 11:15:00   T9 40m ae Erät 4-
10:35:00 10:50:00 11:20:00 P10 pituus fin  
10:35:00 10:50:00 11:25:00 T12 keihäs fin  
10:50:00 11:05:00 11:35:00 P13 moukari fin  
11:20:00 11:35:00 11:55:00 T10 60m ae Erät 1-4
11:40:00 11:55:00   T10 60m ae Erät 5-
11:40:00 11:55:00 12:25:00 P9 pituus fin  
11:55:00 12:10:00 12:30:00 P10 60m ae  
12:15:00 12:30:00 12:50:00 P11 60m ae  
12:10:00 12:25:00 13:00:00 T13 moukari fin  
12:20:00 12:35:00 13:05:00 P12 keihäs fin  
12:35:00 12:50:00 13:10:00 T11 60m ae Erät 1-4
12:50:00 13:05:00   T11 60m ae Erät 5-8
13:05:00 13:20:00   T11 60m ae Erät 9-
12:45:00 13:00:00 13:30:00 T10 pituus fin  
13:20:00 13:35:00 13:55:00 T12 60m ae Erät 1-4
13:40:00 13:55:00   T12 60m ae Erät 5-
13:55:00 14:10:00 14:30:00 P12 60m ae Erät 1-4
13:15:00 14:30:00   P12 60m ae Erät 5-
           
LA 10.6.2017        
Urheilukeskus (Lahden stadion)      
Calling aukeaa Calling sulkeutuu Laji alkaa Sarja Laji  
09:55:00 10:10:00 10:30:00 P15 100m ae Erät 1-3
10:05:00 10:20:00   P15 100m ae Erät 4-
10:15:00 10:30:00 10:50:00 P14 100m ae Erät 1-3
10:25:00 10:40:00   P14 100m ae Erät 4-
09:55:00 10:10:00 11:00:00 N17 3-loikka fin  
10:35:00 10:50:00 11:10:00 T15 100m ae Erät 1-4
10:50:00 11:05:00   T15 100m ae Erät 5-8
11:05:00 11:20:00   T15 100m ae Erät 9-
10:45:00 11:00:00 11:30:00 M17 korkeus fin  
11:00:00 11:15:00 11:45:00 P15 Kuula  
11:25:00 11:40:00 12:00:00 T14 100m ae Erät 1-4
11:40:00 11:55:00   T14 100m ae Erät 5-8
12:00:00 12:15:00   T14 100m ae Erät 9-
12:15:00 12:30:00 12:50:00 N17 100m ae Erät 1-4
12:35:00 12:50:00   N17 100m ae Erät 5-
12:15:00 12:30:00 13:10:00 T15 kiekko fin  
12:55:00 13:10:00 13:30:00 M17 100m ae Erät 1-3
13:05:00 13:20:00   M17 100m ae Erät 4-
13:00:00 13:15:00 13:45:00 P13 korkeus fin  
13:25:00 13:40:00 14:00:00 P15 100m A+B fin  
13:35:00 13:50:00 14:10:00 P14 100m A+B fin  
13:45:00 14:00:00 14:20:00 T14 100m A+B fin  
13:55:00 14:10:00 14:30:00 T15 100m A+B fin  
14:05:00 14:20:00 14:40:00 N17 100m A+B fin  
14:15:00 14:30:00 14:50:00 M17 100m A+B fin  
14:00:00 14:15:00 15:00:00 T14 pituus kars  2 ryhmää
14:30:00 14:45:00 15:05:00 P13 60 ae Erät 1-3
14:40:00 14:55:00   P13 60 ae Erät 4-
14:25:00 14:40:00 15:15:00 P11 korkeus fin  
14:25:00 14:40:00 15:20:00 N17 kuula fin  
14:50:00 15:05:00 15:25:00 T13 60 ae Erät 1-4
15:10:00 15:25:00   T13 60 ae Erät 5-8
15:30:00 15:45:00   T13 60 ae Erät 9-
15:45:00 16:00:00 16:20:00 T11 60m A+B fin  
15:55:00 16:10:00 16:30:00 T10 60m A+B fin  
15:40:00 15:55:00 16:30:00 P12 pituus kars 2 ryhmää
16:05:00 16:20:00 16:40:00 T9 40m A+B fin  
16:15:00 16:30:00 16:50:00 P9 40m A+B fin  
16:25:00 16:40:00 17:00:00 P10 60m A+B fin  
16:15:00 16:30:00 17:00:00 T11 pituus fin  
16:30:00 16:45:00 17:10:00 M17 kuula fin  
16:35:00 16:50:00 17:10:00 P11 60m A+B fin  
16:45:00 17:00:00 17:20:00 P13 60m A+B fin  
16:55:00 17:10:00 17:30:00 T12 60m A+B fin  
17:05:00 17:20:00 17:40:00 T13 60m A+B fin  
16:55:00 17:10:00 17:45:00 P11 pituus kars  
17:15:00 17:30:00 17:50:00 P12 60m A+B fin  
17:30:00 17:45:00 18:05:00 T15 300m fin Erät 1-3
17:45:00 18:00:00   T15 300m fin Erät 4-
17:55:00 18:10:00 18:30:00 T14 300m fin Erät 1-3
18:10:00 18:25:00   T14 300m fin Erät 4-
17:35:00 17:50:00 18:30:00 P13 kuula fin  
17:30:00 17:45:00 18:30:00 T12 pituus kars 2 ryhmää
18:25:00 18:40:00 19:00:00 P14 300m fin Erät 1-3
18:35:00 18:50:00   P14 300m fin Erät 4-
18:20:00 18:35:00 19:15:00 T13 pituus kars 2 ryhmää
18:45:00 19:00:00 19:20:00 P15 300m fin  
19:00:00 19:15:00 19:35:00 N17 300m fin Erät 1-3
19:20:00 19:35:00   N17 300m fin Erät 4-
19:35:00 19:50:00 20:10:00 M17 300m fin Erät 1-3
19:50:00 20:05:00   M17 300m fin Erät 4-
           
           
SU 11.6.2017        
Urheilukeskus (Lahden stadion)      
Calling aukeaa Calling sulkeutuu Laji alkaa Sarja Laji  
08:55:00 09:10:00 09:30:00 T12 60m aj ae Erät 1-3
09:10:00 09:25:00   T12 60m aj ae Erät 4-
08:45:00 09:00:00 09:30:00 P10 kuula fin  
08:35:00 08:50:00 09:30:00 T14 keihäs fin  
08:40:00 08:55:00 09:30:00 P15 korkeus fin  
08:35:00 08:50:00 09:30:00 T15 3-loikka fin  
09:25:00 09:40:00 10:00:00 T13 60m aj ae Erät 1-3
09:40:00 09:55:00   T13 60m aj ae Erät 4-
09:30:00 09:45:00 10:30:00 T11 korkeus fin  
10:00:00 10:15:00 10:35:00 P13 60m aj ae  
10:00:00 10:15:00 10:45:00 T12 pituus fin  
10:15:00 10:30:00 10:50:00 P12 60m aj ae  
10:15:00 10:30:00 11:00:00 T9 kuula fin  
10:35:00 10:50:00 11:10:00 T14 80m aj ae Erät 1-3
10:50:00 11:05:00   T14 80m aj ae Erät 4-
10:25:00 10:40:00 11:10:00 T10 keihäs fin  
10:25:00 10:40:00 11:20:00 P13 pituus fin  
10:20:00 10:35:00 11:20:00 T13 korkeus fin  
11:00:00 11:15:00 11:35:00 T15 80m aj ae Erät 1-3
11:10:00 11:25:00   T15 80m aj ae Erät 4-
11:05:00 11:20:00 11:50:00 P12 pituus fin  
11:25:00 11:40:00 12:00:00 P14 100m aj ae  
11:35:00 11:50:00 12:10:00 P15 100m aj ae  
11:55:00 12:10:00 12:30:00 P11 1000m fin  
11:35:00 11:50:00 12:30:00 T15 kuula fin  
11:45:00 12:00:00 12:30:00 P14 keihäs fin  
12:10:00 12:25:00 12:45:00 T12 1000m fin  
12:25:00 12:40:00 13:00:00 P12 1000m fin  
12:15:00 12:30:00 13:05:00 P15 3-loikka fin  
12:20:00 12:35:00 13:05:00 P11 pituus fin  
12:35:00 12:50:00 13:10:00 T10 1000m fin  
12:50:00 13:05:00 13:25:00 T11 1000m fin  
13:05:00 13:20:00 13:40:00 P10 1000m fin  
12:45:00 13:00:00 13:40:00 P12 kiekko fin  
12:40:00 12:55:00 13:40:00 T12 korkeus fin  
13:20:00 13:35:00 13:55:00 P13 1000m fin  
13:00:00 13:15:00 14:00:00 T11 keihäs fin  
13:30:00 13:45:00 14:05:00 T13 1000m fin  
13:20:00 13:35:00 14:05:00 T10 kuula fin  
13:25:00 13:40:00 14:20:00 P14 pituus fin  
13:50:00 14:05:00 14:25:00 T9 600m fin  
14:05:00 14:20:00 14:40:00 P9 600m fin  
13:55:00 14:10:00 14:40:00 T13 pituus fin  
14:20:00 14:35:00 14:55:00 T15 800m fin  
14:35:00 14:50:00 15:10:00 T14 800m fin  
14:30:00 14:45:00 15:15:00 P9 kuula fin  
14:20:00 14:35:00 15:20:00 T15 korkeus fin  
14:50:00 15:05:00 15:25:00 M17 800m fin  
15:00:00 15:15:00 15:35:00 N17 800m fin  
15:10:00 15:25:00 15:45:00 P15 800m fin  
15:00:00 15:15:00 15:45:00 T14 pituus fin  
15:20:00 15:35:00 15:55:00 P14 800m fin  
15:05:00 15:20:00 16:00:00 P11 keihäs fin  
15:45:00 16:00:00 16:20:00 P12 60m aj fin  
15:35:00 15:50:00 16:20:00 P15 kiekko fin  
15:50:00 16:05:00 16:25:00 T12 60m aj fin  
15:55:00 16:10:00 16:30:00 P13 60m aj fin  
16:00:00 16:15:00 16:35:00 T13 60m aj fin  
16:20:00 16:35:00 16:55:00 P14 100m aj fin  
16:25:00 16:40:00 17:00:00 P15 100m aj fin  
16:40:00 16:55:00 17:15:00 T14 80m aj fin  
16:45:00 17:00:00 17:20:00 T15 80m aj fin  

 

Pikajuoksuissa selviytyy alkueristä kahdeksan (8) nopeinta ajan juossutta urheilijaa A-finaaliin ja 8 seuraavaa B-finaaliin. 9-13 vuotiaiden sarjoissa, jos A-finaalissa on ennakkoon ilmoitettuja poisjääntejä, täytetään A-ja B-erä aikojen perusteella. Ao. juoksun käynnistyessä poisjäänneistä johtuvia täyttöjä ei enää tehdä. 14 - 17 vuotiaiden sarjoissa A-tai B-finaaleja ei täytetä poisjääntien osalta.
HUOM: A- ja B-finaalit ovat kaksi erillistä juoksua, tuloksia ei yhdistetä eikä palkintoja jaeta yhdistettyjen tulosten perusteella. Vain A-finaalissa on palkintojenjako.

Niissä juoksu- ja kävelylajeissa joissa on suora finaali ratkaisee ajat paremmuusjärjestyksen.

Niissä kenttälajeissa, joissa suoritetaan erillinen karsinta, selviytyy 12 parasta tuloksen tehnyttä urheilijaa loppukilpailuun. Karsinnassa on kolme kierrosta. Erillisissä loppukilpailuissa kaikilla finalisteilla on ensin kolme kierrosta, joista kahdeksan (8) parasta jatkavat kolmelle viimeiselle kierrokselle käännetyssä suoritusjärjestyksessä.

Mikäli kenttälaji suoritetaan suoraan finaalina, on ensin kaikilla kolme kierrosta, joiden tuloksen perustella kahdeksan (8) parasta jatkavat kolmelle viimeiselle kierrokselle. Tällöin joukkuetulokset määräytyvät kolmen ensimmäisen kierroksen perusteella.

Henkilökohtaisissa kilpailuissa palkitaan kuusi parasta (kts. Palkintojen jako)
 

Kenttälajeissa karsinnan perusteella lasketaan 9-12-vuotiaiden sarjoissa joukkuekilpailut (kaksi urheilijaa/seura), joista kolme parasta joukkuetta palkitaan. Joukkuekilpailu lasketaan kolmen karsintakierroksen tulosten perusteella. Joukkuetta ei tarvitse ilmoittaa etukäteen. Seuran kahden parhaan tulos ratkaisee sijoituksen.

Suulliset protestit tulee tehdä heti lajipaikalla ja ne käsittelee lajijohtaja ensi tilassa lajin aikana. Kirjalliset protestit tulee jättää 30 minuutin kuluessa lajin päättymisestä/virallisten tulosten julkistamisesta kisakansliaan. Kirjallisen protestin käsittelymaksu on 50 € (eur) ja sitä ei palauteta, jos protesti ei johda jatkotoimiin.
 

  • Viesteissä palkitaan kolme parasta joukkuetta
  • Henkilökohtaisissa lajeissa palkitaan kuusi parasta
  • Kaikille voittajille annetaan lisäksi kunniapalkinnot
  • T/P9-12 kenttälajien joukkuekisoissa palkitaan kolme parasta joukkuetta mitalein.

Palkintojen jaon toimintatapa, aikataulu ja paikka:

  • Kaikki palkinnot jaetaan Kisatorilla tasatunnein
  • Radiomäen palkinnot jaetaan myös Stadionin Kisatorilla
  • KOKOONTUKAA PALKINTOJEN JAKOON 15 min ennen sen alkamista jos mahdollista
  • Löydät paikan Kisatorilta

Perjantai 09.06.17                           
Urheilukeskus (Lahden stadion)
                        
                                        
11:00          P11             4 x 60m aj
                 T14              Seiväs, fin  
                 T15              Seiväs, fin  
11:10          T11              4 x 60m aj
11:30          P10             pituus, kars                   
                 T10              pituus, kars                   
                 P11             Kuula, fin
                 P9                4 x 50m
11:40          T9                4 x 50m
11:55          P13             4 x 100m 
12:00 Palkintojen jako: P11 4x60m aj, T11 4x60m aj, T9 4x50m, P9 4x50m   
12:10          T13              4 x 100m
12:30          N17             Kiekko, fin
                    M17            Kiekko, fin
                    N17             Korkeus, fin
12:35          P15             4 x 100m 
12:45          P11             4 x 100m 
12:50          M17            3-loikka, fin                   
                    P9                pituus, kars                   
13:00 Palkintojen jako: T14 Seiväs, T15 Seiväs, P11 Kuula+joukkue, P13 4x100m, T13 4x100m,       
13:00          T11              4 x 100m 
13:20          T15              4 x 100m 
13:50          T13              4 x 60m aj
14:00          P14             Seiväs, fin
                    P15             Seiväs, fin
14:00 Palkintojen jako: N17 Kiekko, M17 Kiekko, P15 4x100m, T15 4x100m, T11 4x100m, P10 pituus joukkue,      
P11 4x100m,   T10 pituus joukkue

14:10          P13             4 x 60m aj
                  T13              kuula fin
14:25          T11              4 x 600m
14:30          T9                pituus, kars                   
14:40          P13             4 x 600m
14:50          P12             Korkeus, fin
14:55          P11             4 x 600m
15:00          T11              pituus, kars                   
15:00 Palkintojen jako: N17 Korkeus, M17 kolmiloikka, P13 4x60aj, P9 pituus joukkue,   
15:10          T13              4 x 600m
15:25          T15              4 x 800m
                  P15             4 x 800m
15:30          T12              Kiekko, fin
15:40          P9                4 x 400m
15:55          T9                4 x 400m
16:00 Palkintojen jako: T13 4x60 aj, T13 kuula, T11 4x600m, P13 4x600m, P11 4x600m, T9 pituus joukkue,
16:15          M17            110m aj ae
16:30          N17             100m aj ae
17:00 Palkintojen jako: P14 ja 15 Seiväs, P12 korkeus, T13 4x600m, T15 4x800m,
P15 4x800m, T12 Kiekko, P9 4x400m, T9 4x400m, T11 pituus joukkue

17:20          P15             4 x 80m aj
17:30          T15              4 x 80m aj
17:50          N17             100m aj fin
18:25          M17            110m aj fin
19:00 Palkintojen jako: P15 4x80aj, T15 4x80aj, N17 100aj, M17 110aj
 
 
LAUANTAI 10.06.17                                             
Radiomäki                                          
 
                                                           
09:30          P9,10,11  1000m kävely                                     
                  P14             moukari fin                   
09:45          T9,10,11  1000m kävely                                      
09:55          P10             keihäs fin  
10:00          T/P14,15    3000m kävely                                   
10:15          T9                pituus fin   
                  T14              moukari fin                   
10:25          T/P12,13    2000m kävely                                   
10:30          T11              kuula fin    
10:50          P9                40m ae      
11:20          T9                40m ae      
                  P10             pituus fin   
11:25          T12              keihäs fin  
11:35          P13             moukari fin                   
11:55          T10              60m ae      
12:25          P9                pituus fin   
12:30          P10             60m ae      
12:50          P11             60m ae      
13:00          T13              moukari fin                   
13:05          P12             keihäs fin  
13:10          T11              60m ae      
13:30          T10              pituus fin   
13:55          T12              60m ae      
14:30          P12             60m ae      
 
LAUANTAI 10.06.17                                             
Urheilukeskus (Lahden stadion)                                        
    
                                                            
10:30          P15             100m ae    
10:50          P14             100m ae    
11:00          N17             3-loikka fin
11:10          T15              100m ae    
11:30          M17            korkeus fin
11:45          P15             Kuula         
12:00          T14              100m ae    
12:50          N17             100m ae    
13:10          T15              kiekko fin  
13:30          M17            100m ae    
13:45          P13             korkeus fin
14:00 Palkintojen jako: N17 3-loikka, M17 korkeus, P15 kuula        HUOM! Kävelyt jaetaan jo tässä palkintojen jaossa   
14:00          P15             100m A+B fin               
14:10          P14             100m A+B fin               
14:20          T14              100m A+B fin               
14:30          T15              100m A+B fin               
14:40          N17             100m A+B fin               
14:50          M17            100m A+B fin               
15:00 Palkintojen jako: P10 Keihäs+joukkue, P14 moukari, T9 pituus, T11 kuula+joukkue,
P10 pituus, T12 keihäs+joukkue, P9 pituus, T13 moukari, P12 keihäs+joukkue, T15 kiekko

15:00          T14              pituus kars                    
15:05          P13             60 ae         
15:15          P11             korkeus fin
15:20          N17             kuula fin    
15:25          T13              60 ae         
16:00 Palkintojen jako: P13 moukari, T14 moukari, P13 korkeus, P15 100m, P14 100m,
T15 100m, N17 100m, M17 100m, T10 pituus,

16:20          T11              60m A+B fin                  
16:30          T10              60m A+B fin                  
                  P12             pituus kars
16:40          T9                40m A+B fin                  
16:50          P9                40m A+B fin                  
17:00 Palkintojen jako: T14 100m, P11 korkeus+joukkue, N17 kuula, P12 pituus joukkue
17:00          P10             60m A+B fin                  
                  T11              pituus fin                       
17:10          M17            kuula fin    
                  P11             60m A+B fin                  
17:20          P13             60m A+B fin                  
17:30          T12              60m A+B fin                  
17:40          T13              60m A+B fin                  
17:45          P11             pituus kars
17:50          P12             60m A+B fin
18:00 Palkintojen jako: T11 60m, T10 60m, T9 40m, P9 40m, P10 60m, P11 60m,
P13 60m, T12 60m, T13 60m,

18:05          T15              300m fin   
18:30          T14              300m fin   
                  P13             kuula fin    
                  T12              pituus kars
19:00 Palkintojen jako: T11 pituus, M17 kuula, P12 60m, T15 300m, T14 300m,
19:00          P14             300m fin   
19:15          T13              pituus kars
19:20          P15             300m fin   
19:35          N17             300m fin   
20:10          M17            300m fin
20:30 Palkintojen jako: P13 Kuula, P14 300m, P15 300m, N17 300m, M17 300m, P11 pituus joukkue, T12 pituus joukkue
 
 
SUNNUNTAI 11.06.17                                          
Urheilukeskus (Lahden stadion)                                            

                                                            
09:30          T12              60m aj ae  
                  P10             kuula fin    
                  T14              keihäs fin  
                  P15             korkeus fin
                  T15              3-loikka fin                    
10:00          T13              60m aj ae  
10:30          T11              korkeus fin                    
10:35          P13             60m aj ae  
10:45          T12              pituus fin                       
10:50          P12             60m aj ae  
11:00          T9                kuula fin    
11:10          T14              80m aj ae  
                  T10              keihäs fin  
11:20          P13             pituus fin   
                  T13              korkeus fin
11:35          T15              80m aj ae  
11:50          P12             pituus fin   
12:00 Palkintojen jako: P10 kuula+joukkue, T14 Keihäs, P15 Korkeus, T15 3-loikka
12:00          P14             100m aj ae
12:10          P15             100m aj ae
12:30          P11             1000m fin 
                  T15              kuula fin    
                  P14             keihäs fin  
12:45          T12              1000m fin 
13:00 Palkintojen jako: T11 korkeus+joukkue, T12 pituus
13:00          P12             1000m fin 
13:05          P15             3-loikka fin
                  P11             pituus fin   
13:10          T10              1000m fin                  
13:25          T11              1000m fin 
13:40          P10             1000m fin 
                  P12             kiekko fin  
                  T12              korkeus fin
13:55          P13             1000m fin 
14:00 Palkintojen jako: T9 Kuula+joukkue, T10 Keihäs+joukkue, P13 Pituus, T13 Korkeus, P12 Pituus
P11 1000m, T15 Kuula,

14:00          T11              keihäs fin  
14:05          T13              1000m fin 
                  T10              kuula fin    
14:20          P14             pituus fin   
14:25          T9                600m fin   
14:40          P9                600m fin   
                  T13              pituus fin   
14:55          T15              800m fin
15:00 Palkintojen jako: P14 Keihäs, T12 1000m, P12 1000m, P15 3-loikka, T11 Pituus
T10 1000m, T11 1000m, P10 1000m, P13 1000m,

15:10          T14              800m fin   
15:15          P9                kuula fin    
15:20          T15              korkeus fin
15:25          M17            800m fin   
15:35          N17             800m fin   
15:45          P15             800m fin   
                  T14              pituus fin   
15:55          P14             800m fin
16:00 Palkintojen jako: P12 Kiekko+joukkue, T12 Korkeus+joukkue, T11 Keihäs+joukkue, T13 1000m,
T10 Kuula+joukkue, P14 Pituus, T9 600m, P9 600m, T15 800m, T14 800m

16:00          P11             keihäs fin  
16:20          P12             60m aj fin  
                  P15             kiekko fin  
16:25          T12              60m aj fin  
16:30          P13             60m aj fin  
16:35          T13              60m aj fin  
16:55          P14             100m aj fin
17:00          P15             100m aj fin
17:00 Palkintojen jako: T13 Pituus, P9 Kuula+joukkue, T15 Korkeus, M17 800m, N17 800m,
P15 800m, P14 800m, P12 60aj

17:15          T14              80m aj fin  
17:20          T15              80m aj fin
18:00 Palkintojen jako: T14 Pituus, P11 Keihäs+joukkue, P15 Kiekko, T12 60aj, P13 60aj,
T13 60aj, P14 100aj, P15 100aj, T14 80aj, T15 80aj  
         
 

 

Osallistujalista PDF (päivitetty 8.6.2017, klo 11:30)
 

Vanhempien, huoltajien ja valmentajien pääsyä kilpailualueelle on rajoitettu. Kisojen turvallisuuden ja joustavan läpiviennin takia on pääsy kielletty molempien kenttien (Stadion ja Radiomäki) kilpailualueille ja sisäkentälle. Tukijoukoille pyritään varaamaan ao. lajin läheisyydestä alue urheilijan kanssa kommunikointiin.

HUOM! Pikajuoksujen alkuerissä emme valitettavasti voi päästää vanhempia/valmentajia juoksijoiden mukana kentälle. Tulemme järjestämään varsinkin 9-11 vuotiaiden lähtöjen ajaksi paikalle riittävästi avustajia auttamaan lapsia lähtötelineiden laittamiseen (telineiden käyttö ei ole pakollista).

9-11-vuotiaiden sarjoissa "huoltaja-/valmentajapasseja" varataan seurojen käyttöön niin, että he pääsevät saattamaan urheilijaa tarvittaessa Call roomiin (kentälleottoon) ja muihin tarvittaviin paikkoihin. Kuitenkin kisan alkaessa huoltajia ja valmentajia ei saa olla kilpailukentällä.